- Sklep
- Aktualności
- Wnętrza w stylu wiejskim – płytki rustykalne
Wnętrza w stylu wiejskim – płytki rustykalne
Wyobraź sobie… Znajdujesz się pod topolą, która daje Ci ukojenie przed żarem lejącym się z nieba. Przyjemna letnia bryza przynosi zapach truskawkowego pola i świeżo wypiekanego chleba. Zbierasz się powoli, by załapać się na kawałek jeszcze ciepłego bochenka i po drodze wstępujesz do sadu, gdzie dojrzałe jabłka kuszą swoją czerwoną barwą. Zabierasz parę owoców i wchodzisz do domu, który otula Cię ciepłem i spokojem. Jak wygląda Twój dom?
Klimat wiejskiego dworku to cel, który próbują osiągnąć projektanci wnętrz. Do tego wykorzystują rozmaite narzędzia i dodatki – płytki rustykalne są jednym z popularniejszych rozwiązań. Kuchnia czy łazienka w stylu wiejskim pozwalają przywołać uczucie spokojnego życia zgodnego z trybem natury, które towarzyszyło chłopom, a także szlachcicom posiadającym wiejskie ziemie.
Styl rustykalny, czyli jaki?
Pod tajemniczą nazwą „styl rustykalny” kryje się skojarzenie z dawną wsią i rodzinną atmosferą. Samo słowo pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, które oznacza po prostu „wiejski”. Kuchnie w stylu rustykalnym mają przypominać wiejskie chałupy i dawne dworki. Aby osiągnąć taki efekt, musimy sięgnąć do takich rozwiązań aranżacyjnych, które będą jak najbardziej zbliżone do wnętrz z końcówki XIX wieku. Płytki rustykalne, naturalne materiały i dodatki będą naszym pierwszym wyborem.
Jak zaprojektować kuchnię w stylu rustykalnym?
Wnętrza w stylu wiejskim mają przede wszystkim nawiązywać do natury, tworząc atmosferę spokoju i sielskości. Rustykalny sposób urządzania mieszkań zainspirowany jest dawnymi chałupami i dworkami. Jednym ze sposobów uzyskania takiego klimatu jest wykończenie przestrzeni płytkami rustykalnymi, które pięknie będą prezentować się na tle drewnianych mebli. Nie mogą być to przypadkowe płytki. Jeżeli mamy zamiar urządzić pomieszczenie w stylu wiejskim, musimy poszukać odpowiedniego rodzaju glazury. Właściwe wzory i charakter płytek będą kluczowym elementem, który zdecyduje o wiejskości pomieszczenia.
Podłogi w stylu wiejskim
Rustykalne podłogi w kuchni czy łazience będą składać się ze specjalnych płytek podłogowych. Nawiązujący do życia zgodnego z trybem natury styl wymaga takich rozwiązań, które będą składały się z naturalnych surowców. Materiały, którymi będziemy wypełniać pomieszczenia, powinny mieć barwy nawiązujące do kolorów ziemi. Świetnie sprawdzi się tu czerwona cegła lub płytki drewnopodobne o ciemnobrązowym, mahoniowym odcieniu. Kolejną cechą, jaką powinny posiadać płytki rustykalne na podłogę, jest nierówność krawędzi. Charakterystyczne dla stylów rustykalnych są materiały wykonane ręcznie – im bardziej niedoskonale, tym bardziej naturalne będą się wydawać. Dlatego płytki w stylu wiejskim mogą, a nawet powinny mieć, widoczne przetarcia, rysy i faliste brzegi. Takie płytki znajdziesz w sklepie internetowym Multigres.
Ściany w stylu rustykalnym
Kolorem dominującym na ścianach niech będzie biały lub jasno-kremowy, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na ciemną podłogę. W tym miejscu pięknie prezentować się będą płytki cegiełki, które – tak jak w przypadku płytek podłogowych – będą fabrycznie przetarte i nierówne, a tym samym stworzą iście wiejski klimat. Rolę rustykalnych płytek odegra cegła dekoracyjna z białą fugą, która – dzięki licznym załamaniom – swoim wyglądem przypomina cegłę ręcznie formowaną.
Jako akcent wiejski świetnie sprawdzą się także płytki dekoracyjne ze wzorami, które wyglądają na ręcznie malowane. Mogą przedstawiać zarówno scenki rodzajowe, jak i symetryczne wzory rustykalne. Ozdobisz nimi całą ścianę lub pozostawisz je jako akcent, wprowadzający stylowy, wiejski charakter.
Jakie dodatki do stylu rustykalnego?
Styl rustykalny ma pomóc nam powrócić do natury. Dlatego właśnie idealnymi meblami do kuchni w stylu wiejskim będą stoły, blaty i szafki zrobione z drewna. Prostych i masywnych mebli oraz klimatycznych dekoracji szukaj na targach antyków i wśród aukcji internetowych. Stawiaj na takie produkty, które w całości wykonane są z surowych materiałów. Jednak postaraj się, aby znacząca większość z nich pozostawała w jasnych barwach, które wprowadzą rustykalnej i przytulnej atmosfery. Wszechobecne drewno połączone z płytkami rustykalnymi imitującymi cegłę to przepis na udaną wiejską kuchnię, która przypominać Ci będzie dzieciństwo wśród jabłoni i orzechów.
Co jeszcze, oprócz płytek rustykalnych i drewnianych mebli, może znaleźć się w kuchni w stylu wiejskim? Najlepsze dekoracje znajdziesz na pchlich targach – przedmioty z drugiej ręki zaczną nowe życie w Twojej rustykalnej kuchni. Postaw na ręcznie wykonane gliniane naczynia i metalowe garnki. Im starsze będą się wydawać, tym efekt będzie lepszy. Nie zapomnij także o roślinach! W stylu, który ma pozwolić nam wrócić do natury, najważniejsze jest, żeby otoczyć się przyrodą. Rośliny w doniczkach, kwiaty w wazonie pomogą Ci uzyskać spokój ducha i wprowadzą pozytywną atmosferę do Twoich wnętrz.
Zalety stylu rustykalnego
Życie w ciągle zmieniającym się świecie sprawia, że zaczynamy tęsknić za czasami, kiedy wszystko było prostsze. Do takich czasów z pewnością należy dzieciństwo. Wiele osób utożsamia je właśnie ze stylem rustykalnym. Dla innych styl wiejski kojarzy się ze spokojnym rytmem życia, którego nie sposób szukać w mieście. Urządzenie swojego domu według rustykalnych zasad to nie tylko wybór ze względów estetycznych. To także sposób na stworzenie przestrzeni, w której poczujemy się spokojnie, bezpiecznie, w harmonii ze światem natury – jak w domu.